Vírus vkladaný do počítačov už pri ich výrobe?

Autor: Lucia Rohlíčková | 27.3.2015 o 11:42 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2448x

Na naše počítače každodenne útočia vírusy, ktoré sa snažia získať prístup k naším osobným informáciám. Všetci preto máme nainštalovanú nejakú formu antivírusového programu, ktorá nás pomáha chrániť pred digitálnymi útokmi. Čo by sme ale robili, keby takáto ochrana zrazu prestala fungovať? Lepšou otázkou je, čo by sme robili, keby zistíme, že do našich počítačov bol vírus zabudovaný už pri ich výrobe? Vzhľadom na nedávne zistenia spoločnosti Kaspersky sa riešením tohto problému možno budeme musieť začať čoskoro zaoberať.

Asi pred mesiacom bola zverejnená informácia o novom objavenom víruse zabudovanom priamo v hard diskoch počítačov. Správa otriasla celým svetom, aj keď pozornosti väčšiny Slovákov sa jej podarilo vyhnúť.

O ČO VLASTNE IŠLO?

Spoločnosť Kaspersky odhalila vírus, ktorý je prakticky nemožné odstrániť. Napáda totiž firmware, teda časť pevného disku, vnucuje mu vlastný kód a vytvára skryté sektory, kde zaznamenáva údaje o dianí v počítači. Vírus nepotrebuje prístup k internetu a nedá sa odstrániť ani preinštalovaním disku.

Medzi infikované značky patria IBM, Seagate, Western Digital, Samsung, Toshiba, Hitachi a Micron. Firma Kaspersky našla vírus v 30 krajinách, najmä v Iráne, Rusku, Pakistane, Afganistane, Číne, Mali, Sýrii, Jemene a v Alžírsku, pričom napadnutými boli vládne a vojenské organizácie, telekomunikačné spoločnosti, banky, médiá a islamskí aktivisti.   

KTO JE NA VINE?

Vírus sa mohol do počítačov dostať jedine, ak mal jeho výrobca vopred prístup k zdrojovému kódu disku. Podozrenie preto padá na americkú informačno-bezpečnostnú službu NSA, napriek tomu, že firmy popierajú poskytnutie kódu vládnej organizácii. Domnienky vychádzajú zo správy spoločnosti Kaspersky. Podľa tej má nový vírus podobné vlastnosti ako vírus Stuxnet vyvinutý skupinou Equation Group, za ktorou predpokladane stojí špionážna agentúra NSA. Vzhľadom na množstvo peňazí a času, ktoré by stálo vyvíjanie technológie potrebnej na vytvorenie vírusu môžeme takisto predpokladať, že projekt bol sponzorovaný veľkou národnou organizáciou s neobmedzenými finančnými prostriedkami.

ČO NOVÉ SA ODVTEDY ZISTILO?

V posledných dňoch KasperskyLab zverejnili informáciu, ktorou znovu nepriamo naznačujú, že za Equation Group sa skrýva NSA. Na hlavnej špionážnej platforme skupiny, tzv. „EquationDrug“, našli zakódovaný artefakt „BACKSNARF“. Slovo „BACKSNARF“ sa v minulosti viazalo k projektu NSA, v rámci ktorého organizácia zbierala údaje o počítačových sieťach používaných inými krajinami. Tiež sa zistilo, že aktivita Equation Group sa sústreďovala iba medzi pondelkom a piatkom od ôsmej hodiny rána východného pobrežia USA, preto môžeme predpokladať, že skupina je organizovanou spoločnosťou s klasickými pracovnými dňami. Spomínané skutočnosti samozrejme nedokazujú zhodu  totožnosti NSA s Equation Group, ale pravdepodobnosť ostáva veľmi vysoká.

Predstava, že by naše počítače mohli byť od začiatku sledované neznámou osobou je obzvlášť znepokojujúca. Predpoklad, že za vírusom stojí americká špionážna organizácia nie je o nič príjemnejší. Zatiaľ sa síce vírus nezameriava na „obyčajných“ ľudí, ak sa však v budúcnosti niekto rozhodne prisvojiť si informácie uložené v našich počítačoch podobnou cestou, tak nám už žiadny antivírus pri ochrane osobných údajov nepomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

EKONOMIKA

Posúvanie dôchodku sa nepáči odborom, štát nevylučuje zmenu

V roku 2017 sa dôchodok posunul o dva a pol mesiaca.


Už ste čítali?